Premier League La Liga Ligue 1 Bundesliga Serie A UEFA Champions League UEFA Europa League Major League Soccer Euro Copa America
- World
- England
- France
- Germany
- Spain
- Italy
- Netherlands
- Albania
- Algeria
- Andorra
- Angola
- Argentina
- See All
Austria - 2. Liga 2023
Table Matches Player Stats
OVERALL HOME AWAY FORM
2. Liga
# TEAM P W D L +/- GD Pts
1 Grazer AK 25 18 4 3 46-22 24 58 2 Ried 25 14 5 6 56-20 36 47 3 Leoben 25 13 5 7 42-26 16 44 4 Floridsdorfer AC 25 12 7 6 37-25 12 43 5 Admira Wacker 25 11 8 6 37-25 12 41 6 FC Liefering 25 10 7 8 39-33 6 37 7 SV Horn 25 12 0 13 34-40 -6 36 8 First Vienna 25 10 6 9 38-35 3 36 9 SKN ST. Polten 25 11 2 12 40-42 -2 35 10 SV Lafnitz 25 10 3 12 39-44 -5 33 11 Schwarz-Weiß Bregenz 25 10 5 10 35-38 -3 32 12 Stripfing 25 9 3 13 33-48 -15 30 13 SV Kapfenberg 25 7 8 10 30-40 -10 29 14 Dornbirn 25 8 2 15 25-44 -19 26 15 Sturm Graz II 25 4 8 13 34-56 -22 20 16 SKU Amstetten 25 2 5 18 22-49 -27 11 Promotion
Relegation
2. Liga
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 Ried 13 9 2 2 37-9 28 29 2 Grazer AK 12 8 3 1 23-8 15 27 3 Admira Wacker 13 7 5 1 15-9 6 26 4 SV Horn 12 8 0 4 20-13 7 24 5 Floridsdorfer AC 13 7 3 3 17-10 7 24 6 SV Lafnitz 13 7 1 5 27-22 5 22 7 First Vienna 12 6 3 3 23-15 8 21 8 Leoben 12 6 2 4 21-14 7 20 9 FC Liefering 12 5 4 3 20-14 6 19 10 SKN ST. Polten 13 6 0 7 18-17 1 18 11 Stripfing 12 5 2 5 20-23 -3 17 12 Schwarz-Weiß Bregenz 13 3 4 6 14-21 -7 13 13 SV Kapfenberg 13 3 4 6 18-26 -8 13 14 Dornbirn 12 4 0 8 12-20 -8 12 15 Sturm Graz II 13 2 4 7 16-30 -14 10 16 SKU Amstetten 12 0 2 10 10-25 -15 2 2. Liga
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 Grazer AK 13 10 1 2 23-14 9 31 2 Leoben 13 7 3 3 21-12 9 24 3 Schwarz-Weiß Bregenz 12 7 1 4 21-17 4 22 4 Floridsdorfer AC 12 5 4 3 20-15 5 19 5 Ried 12 5 3 4 19-11 8 18 6 FC Liefering 13 5 3 5 19-19 0 18 7 SKN ST. Polten 12 5 2 5 22-25 -3 17 8 SV Kapfenberg 12 4 4 4 12-14 -2 16 9 Admira Wacker 12 4 3 5 22-16 6 15 10 First Vienna 13 4 3 6 15-20 -5 15 11 Dornbirn 13 4 2 7 13-24 -11 14 12 Stripfing 13 4 1 8 13-25 -12 13 13 SV Horn 13 4 0 9 14-27 -13 12 14 SV Lafnitz 12 3 2 7 12-22 -10 11 15 Sturm Graz II 12 2 4 6 18-26 -8 10 16 SKU Amstetten 13 2 3 8 12-24 -12 9 2. Liga
# TEAM LAST PLAYED MATCHES
1
Grazer AK
W
D
L
W
W
2
Ried
L
W
W
W
W
3
Leoben
D
D
W
L
W
4
Floridsdorfer AC
L
D
L
W
W
5
Admira Wacker
W
D
W
W
D
6
FC Liefering
W
W
W
W
D
7
SV Horn
L
W
L
L
W
8
First Vienna
L
W
L
W
L
9
SKN ST. Polten
W
L
L
L
L
10
SV Lafnitz
W
L
D
L
L
11
Schwarz-Weiß Bregenz
L
D
L
L
L
12
Stripfing
W
L
L
D
W
13
SV Kapfenberg
D
L
W
L
L
14
Dornbirn
W
W
W
D
W
15
Sturm Graz II
L
D
W
W
L
16
SKU Amstetten
L
L
D
L
L
FIXTURE
RESULTS
03/05/2024
SKU Amstetten Floridsdorfer AC
03/05/2024
Dornbirn SV Kapfenberg
03/05/2024
FC Liefering Sturm Graz II
03/05/2024
Leoben SKN ST. Polten
03/05/2024
Stripfing SV Lafnitz
03/05/2024
Grazer AK Admira Wacker
04/05/2024
SV Horn Schwarz-Weiß Bregenz
05/05/2024
First Vienna Ried
10/05/2024
Admira Wacker Leoben
10/05/2024
FC Liefering First Vienna
10/05/2024
Schwarz-Weiß Bregenz Stripfing
10/05/2024
SKN ST. Polten Ried
11/05/2024
Floridsdorfer AC Dornbirn
11/05/2024
Grazer AK SV Horn
12/05/2024
SV Kapfenberg SKU Amstetten
12/05/2024
Sturm Graz II SV Lafnitz
17/05/2024
SV Horn Floridsdorfer AC
17/05/2024
SV Lafnitz Admira Wacker
17/05/2024
SKU Amstetten FC Liefering
17/05/2024
Stripfing Grazer AK
17/05/2024
First Vienna SV Kapfenberg
17/05/2024
Ried Sturm Graz II
17/05/2024
Dornbirn SKN ST. Polten
17/05/2024
Leoben Schwarz-Weiß Bregenz
20/05/2024
Dornbirn Leoben
20/05/2024
SV Kapfenberg FC Liefering
20/05/2024
Admira Wacker First Vienna
20/05/2024
Floridsdorfer AC Grazer AK
20/05/2024
SKU Amstetten SV Horn
20/05/2024
SV Lafnitz Ried
20/05/2024
Sturm Graz II Stripfing
20/05/2024
SKN ST. Polten Schwarz-Weiß Bregenz
25/05/2024
Stripfing Floridsdorfer AC
TBD
25/05/2024
Schwarz-Weiß Bregenz Admira Wacker
TBD
25/05/2024
Ried Dornbirn
TBD
25/05/2024
Grazer AK SV Kapfenberg
TBD
25/05/2024
Leoben Sturm Graz II
TBD
25/05/2024
First Vienna SKU Amstetten
TBD
25/05/2024
SV Horn SKN ST. Polten
TBD
25/05/2024
FC Liefering SV Lafnitz
TBD
28/04/2024
SKN ST. Polten 1 - 2 Stripfing
FT
27/04/2024
Admira Wacker 0 - 0 FC Liefering
FT
27/04/2024
Sturm Graz II 2 - 3 Dornbirn
FT
27/04/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 3 Grazer AK
FT
27/04/2024
Floridsdorfer AC 1 - 0 First Vienna
FT
26/04/2024
SV Lafnitz 2 - 3 Leoben
FT
26/04/2024
Ried 3 - 0 SKU Amstetten
FT
26/04/2024
SV Kapfenberg 1 - 3 SV Horn
FT
21/04/2024
Grazer AK 3 - 1 SKN ST. Polten
FT
20/04/2024
Stripfing 2 - 2 Dornbirn
FT
19/04/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 2 Floridsdorfer AC
FT
19/04/2024
Leoben 1 - 2 FC Liefering
FT
19/04/2024
Admira Wacker 1 - 0 SV Kapfenberg
FT
19/04/2024
SKU Amstetten 1 - 4 Sturm Graz II
FT
19/04/2024
First Vienna 2 - 0 SV Lafnitz
FT
19/04/2024
SV Horn 0 - 2 Ried
FT
14/04/2024
SV Lafnitz 2 - 2 SKU Amstetten
FT
14/04/2024
Sturm Graz II 2 - 1 SV Horn
FT
13/04/2024
Ried 5 - 0 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
12/04/2024
Floridsdorfer AC 0 - 2 Leoben
FT
12/04/2024
SKN ST. Polten 0 - 3 Admira Wacker
FT
12/04/2024
Dornbirn 1 - 0 First Vienna
FT
12/04/2024
FC Liefering 2 - 0 Grazer AK
FT
12/04/2024
SV Kapfenberg 3 - 1 Stripfing
FT
07/04/2024
Admira Wacker 0 - 0 Floridsdorfer AC
FT
06/04/2024
Grazer AK 1 - 1 Leoben
FT
06/04/2024
SKU Amstetten 0 - 1 Dornbirn
FT
06/04/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 3 - 3 Sturm Graz II
FT
05/04/2024
Stripfing 1 - 2 FC Liefering
FT
05/04/2024
First Vienna 7 - 3 SKN ST. Polten
FT
05/04/2024
SV Horn 2 - 1 SV Lafnitz
FT
05/04/2024
SV Kapfenberg 1 - 3 Ried
FT
31/03/2024
FC Liefering 4 - 1 Floridsdorfer AC
FT
31/03/2024
Sturm Graz II 1 - 3 Admira Wacker
FT
31/03/2024
Stripfing 3 - 2 First Vienna
FT
30/03/2024
Dornbirn 4 - 0 SV Horn
FT
30/03/2024
SV Lafnitz 3 - 0 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
29/03/2024
Ried 0 - 1 Grazer AK
FT
29/03/2024
Leoben 0 - 0 SV Kapfenberg
FT
29/03/2024
SKN ST. Polten 3 - 1 SKU Amstetten
FT
17/03/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 1 - 4 Dornbirn
FT
16/03/2024
SV Kapfenberg 1 - 1 Sturm Graz II
FT
15/03/2024
Floridsdorfer AC 2 - 1 SKN ST. Polten
FT
15/03/2024
First Vienna 1 - 0 Leoben
FT
15/03/2024
SKU Amstetten 1 - 3 Admira Wacker
FT
15/03/2024
Ried 3 - 2 FC Liefering
FT
15/03/2024
Grazer AK 1 - 1 SV Lafnitz
FT
15/03/2024
SV Horn 2 - 1 Stripfing
FT
10/03/2024
Sturm Graz II 0 - 1 Grazer AK
FT
09/03/2024
Admira Wacker 1 - 0 Dornbirn
FT
08/03/2024
Leoben 1 - 0 Ried
FT
08/03/2024
SV Lafnitz 2 - 1 Floridsdorfer AC
FT
08/03/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 1 - 1 FC Liefering
FT
08/03/2024
SKN ST. Polten 2 - 0 SV Kapfenberg
FT
08/03/2024
Stripfing 0 - 2 SKU Amstetten
FT
08/03/2024
First Vienna 1 - 2 SV Horn
FT
03/03/2024
SV Horn 1 - 0 Admira Wacker
FT
02/03/2024
FC Liefering 3 - 1 SKN ST. Polten
FT
02/03/2024
Dornbirn 0 - 2 SV Lafnitz
FT
02/03/2024
SV Kapfenberg 1 - 3 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
01/03/2024
Grazer AK 2 - 2 First Vienna
FT
01/03/2024
SKU Amstetten 0 - 1 Leoben
FT
01/03/2024
Floridsdorfer AC 1 - 0 Sturm Graz II
FT
01/03/2024
Ried 5 - 0 Stripfing
FT
25/02/2024
Admira Wacker 3 - 2 Ried
FT
24/02/2024
Grazer AK 3 - 0 Dornbirn
FT
24/02/2024
Sturm Graz II 1 - 1 First Vienna
FT
24/02/2024
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 1 SKU Amstetten
FT
23/02/2024
SV Lafnitz 0 - 1 SKN ST. Polten
FT
23/02/2024
Floridsdorfer AC 0 - 0 SV Kapfenberg
FT
23/02/2024
FC Liefering 2 - 1 SV Horn
FT
23/02/2024
Leoben 4 - 0 Stripfing
FT
17/02/2024
Dornbirn 1 - 2 FC Liefering
FT
17/02/2024
SKU Amstetten 1 - 3 Grazer AK
FT
17/02/2024
First Vienna 1 - 2 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
16/02/2024
Ried 0 - 2 Floridsdorfer AC
FT
16/02/2024
SV Horn 0 - 3 Leoben
FT
06/12/2023
Sturm Graz II 0 - 5 Ried
FT
01/12/2023
Stripfing 0 - 4 Admira Wacker
FT
01/12/2023
SKN ST. Polten 3 - 1 Sturm Graz II
FT
01/12/2023
SV Kapfenberg 2 - 4 SV Lafnitz
FT
26/11/2023
Sturm Graz II 0 - 2 Leoben
FT
26/11/2023
SKU Amstetten 1 - 3 First Vienna
FT
25/11/2023
SV Lafnitz 1 - 6 FC Liefering
FT
25/11/2023
Dornbirn 0 - 2 Ried
FT
25/11/2023
Admira Wacker 1 - 3 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
24/11/2023
SV Kapfenberg 2 - 3 Grazer AK
FT
24/11/2023
SKN ST. Polten 0 - 2 SV Horn
FT
24/11/2023
Floridsdorfer AC 2 - 0 Stripfing
FT
12/11/2023
FC Liefering 0 - 1 SV Kapfenberg
FT
12/11/2023
Grazer AK 1 - 3 Floridsdorfer AC
FT
11/11/2023
Leoben 6 - 0 Dornbirn
FT
10/11/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 2 - 3 SKN ST. Polten
FT
10/11/2023
First Vienna 2 - 1 Admira Wacker
FT
10/11/2023
Stripfing 2 - 1 Sturm Graz II
FT
10/11/2023
SV Horn 3 - 1 SKU Amstetten
FT
10/11/2023
Ried 5 - 0 SV Lafnitz
FT
05/11/2023
Grazer AK 3 - 0 Stripfing
FT
05/11/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 0 Leoben
FT
04/11/2023
SKN ST. Polten 2 - 0 Dornbirn
FT
04/11/2023
SV Kapfenberg 0 - 0 First Vienna
FT
04/11/2023
FC Liefering 2 - 2 SKU Amstetten
FT
03/11/2023
Admira Wacker 1 - 0 SV Lafnitz
FT
03/11/2023
Floridsdorfer AC 0 - 1 SV Horn
FT
29/10/2023
Ried 1 - 1 SKN ST. Polten
FT
28/10/2023
First Vienna 2 - 0 FC Liefering
FT
28/10/2023
Stripfing 1 - 1 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
27/10/2023
Dornbirn 1 - 2 Floridsdorfer AC
FT
27/10/2023
Leoben 3 - 2 Admira Wacker
FT
27/10/2023
SV Horn 1 - 2 Grazer AK
FT
27/10/2023
SKU Amstetten 1 - 1 SV Kapfenberg
FT
27/10/2023
SV Lafnitz 5 - 2 Sturm Graz II
FT
22/10/2023
SKN ST. Polten 1 - 2 Leoben
FT
21/10/2023
Sturm Graz II 1 - 1 FC Liefering
FT
21/10/2023
SV Kapfenberg 3 - 2 Dornbirn
FT
21/10/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 3 - 1 SV Horn
FT
20/10/2023
Admira Wacker 0 - 0 Grazer AK
FT
20/10/2023
Ried 4 - 1 First Vienna
FT
20/10/2023
Floridsdorfer AC 0 - 0 SKU Amstetten
FT
20/10/2023
SV Lafnitz 0 - 3 Stripfing
FT
08/10/2023
FC Liefering 1 - 1 Admira Wacker
FT
07/10/2023
Dornbirn 2 - 3 Sturm Graz II
FT
07/10/2023
Grazer AK 1 - 0 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
06/10/2023
First Vienna 2 - 2 Floridsdorfer AC
FT
06/10/2023
SV Horn 0 - 2 SV Kapfenberg
FT
06/10/2023
Stripfing 4 - 1 SKN ST. Polten
FT
06/10/2023
Leoben 1 - 1 SV Lafnitz
FT
06/10/2023
SKU Amstetten 2 - 3 Ried
FT
01/10/2023
SV Lafnitz 2 - 3 First Vienna
FT
01/10/2023
Sturm Graz II 3 - 2 SKU Amstetten
FT
30/09/2023
SV Kapfenberg 1 - 1 Admira Wacker
FT
30/09/2023
Floridsdorfer AC 1 - 2 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
29/09/2023
SKN ST. Polten 1 - 3 Grazer AK
FT
29/09/2023
FC Liefering 2 - 2 Leoben
FT
29/09/2023
Ried 5 - 0 SV Horn
FT
29/09/2023
Dornbirn 1 - 3 Stripfing
FT
24/09/2023
SV Horn 4 - 0 Sturm Graz II
FT
23/09/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 0 Ried
FT
23/09/2023
Grazer AK 3 - 0 FC Liefering
FT
23/09/2023
First Vienna 0 - 0 Dornbirn
FT
22/09/2023
Admira Wacker 2 - 2 SKN ST. Polten
FT
22/09/2023
Leoben 0 - 4 Floridsdorfer AC
FT
22/09/2023
Stripfing 2 - 3 SV Kapfenberg
FT
22/09/2023
SKU Amstetten 1 - 2 SV Lafnitz
FT
17/09/2023
Ried 2 - 0 SV Kapfenberg
FT
17/09/2023
Sturm Graz II 0 - 2 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
15/09/2023
Leoben 1 - 2 Grazer AK
FT
15/09/2023
Floridsdorfer AC 3 - 2 Admira Wacker
FT
15/09/2023
SKN ST. Polten 1 - 2 First Vienna
FT
15/09/2023
Dornbirn 1 - 0 SKU Amstetten
FT
15/09/2023
SV Lafnitz 2 - 0 SV Horn
FT
15/09/2023
FC Liefering 1 - 2 Stripfing
FT
03/09/2023
SV Kapfenberg 2 - 1 Leoben
FT
02/09/2023
SV Horn 3 - 0 Dornbirn
FT
02/09/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 2 - 1 SV Lafnitz
FT
01/09/2023
Grazer AK 1 - 0 Ried
FT
01/09/2023
Floridsdorfer AC 3 - 1 FC Liefering
FT
01/09/2023
Admira Wacker 1 - 1 Sturm Graz II
FT
01/09/2023
SKU Amstetten 0 - 1 SKN ST. Polten
FT
01/09/2023
First Vienna 1 - 0 Stripfing
FT
27/08/2023
SV Lafnitz 4 - 1 Grazer AK
FT
27/08/2023
Sturm Graz II 3 - 3 SV Kapfenberg
FT
25/08/2023
Dornbirn 0 - 5 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
25/08/2023
SKN ST. Polten 2 - 0 Floridsdorfer AC
FT
25/08/2023
Leoben 0 - 1 First Vienna
FT
25/08/2023
Admira Wacker 3 - 1 SKU Amstetten
FT
25/08/2023
Stripfing 3 - 1 SV Horn
FT
25/08/2023
FC Liefering 1 - 1 Ried
FT
22/08/2023
SV Horn 2 - 1 FC Liefering
FT
20/08/2023
SV Kapfenberg 0 - 3 SKN ST. Polten
FT
19/08/2023
Dornbirn 1 - 0 Admira Wacker
FT
18/08/2023
Grazer AK 1 - 0 Sturm Graz II
FT
18/08/2023
Ried 2 - 0 Leoben
FT
18/08/2023
SV Horn 2 - 0 First Vienna
FT
18/08/2023
Floridsdorfer AC 3 - 0 SV Lafnitz
FT
18/08/2023
SKU Amstetten 1 - 1 Stripfing
FT
18/08/2023
FC Liefering 2 - 1 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
13/08/2023
Sturm Graz II 2 - 2 Floridsdorfer AC
FT
13/08/2023
Leoben 1 - 0 SKU Amstetten
FT
12/08/2023
SV Lafnitz 1 - 0 Dornbirn
FT
12/08/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 0 - 2 SV Kapfenberg
FT
11/08/2023
First Vienna 2 - 3 Grazer AK
FT
11/08/2023
SKN ST. Polten 0 - 1 FC Liefering
FT
11/08/2023
Admira Wacker 1 - 0 SV Horn
FT
11/08/2023
Stripfing 1 - 0 Ried
FT
06/08/2023
First Vienna 2 - 2 Sturm Graz II
FT
05/08/2023
SKU Amstetten 1 - 2 Schwarz-Weiß Bregenz
FT
04/08/2023
Ried 2 - 2 Admira Wacker
FT
04/08/2023
Stripfing 1 - 4 Leoben
FT
04/08/2023
SV Kapfenberg 1 - 1 Floridsdorfer AC
FT
04/08/2023
Dornbirn 0 - 1 Grazer AK
FT
04/08/2023
SKN ST. Polten 2 - 0 SV Lafnitz
FT
30/07/2023
Sturm Graz II 1 - 4 SKN ST. Polten
FT
30/07/2023
Floridsdorfer AC 1 - 1 Ried
FT
28/07/2023
FC Liefering 0 - 1 Dornbirn
FT
28/07/2023
Schwarz-Weiß Bregenz 2 - 0 First Vienna
FT
28/07/2023
SV Lafnitz 3 - 0 SV Kapfenberg
FT
28/07/2023
Grazer AK 3 - 0 SKU Amstetten
FT
28/07/2023
Leoben 3 - 2 SV Horn
FT
28/07/2023
Admira Wacker 1 - 0 Stripfing
FT
SCORERS ASSISTS RED CARDS YELLOW CARDS
# PLAYER TEAM GOALS
1 D. Tadić SKN ST. Polten 15 2 D. Alar Leoben 15 3 D. Maderner Grazer AK 13 4 A. Leipold SV Lafnitz 12 5 L. Brückler Schwarz-Weiß Bregenz 11 6 C. Monschein First Vienna 10 7 M. Hausjell SV Horn 10 8 D. Peham First Vienna 9 9 M. Große Ried 9 10 D. Pecirep Stripfing 9 11 W. Eza Ried 9 12 K. Friesenbichler Leoben 8 13 N. Havenaar Ried 7 14 Y. Woudstra Floridsdorfer AC 6 15 J. Knollmüller SV Lafnitz 6 16 A. Fetahu Dornbirn 6 17 N. Haljeta Floridsdorfer AC 6 18 M. Cheukoua Grazer AK 6 19 C. Lichtenberger Grazer AK 6 20 K. Boateng First Vienna 6 # PLAYER TEAM ASSISTS
# PLAYER TEAM CARDS
1 M. Mišković SV Kapfenberg 1 2 L. Walchhütter SV Kapfenberg 1 3 N. Žikić SV Kapfenberg 1 4 M. Horvat Leoben 1 5 M. Stark SKU Amstetten 1 6 Ramon Tanque Dornbirn 1 7 L. Wallner FC Liefering 1 8 A. Omerović First Vienna 1 9 W. Vorsager Admira Wacker 1 10 J. Bauer First Vienna 1 11 E. Scherf SKU Amstetten 1 12 L. Grube Sturm Graz II 1 13 K. Stratznig First Vienna 1 14 Mateusinho Dornbirn 1 15 A. Stevanovic Admira Wacker 1 16 C. Dieng Leoben 1 17 S. Nelson Sturm Graz II 1 18 D. Barada Schwarz-Weiß Bregenz 0 19 M. Gantschnig Grazer AK 0 20 L. Malicsek Admira Wacker 0 # PLAYER TEAM CARDS
1 M. Mišković SV Kapfenberg 9 2 M. Gantschnig Grazer AK 9 3 P. Siegl SV Lafnitz 9 4 M. Puschl SV Kapfenberg 9 5 M. Maier Floridsdorfer AC 9 6 B. Yılmaz SKU Amstetten 9 7 C. Ramsebner SKN ST. Polten 9 8 N. Hoffmann SV Horn 9 9 D. Barada Schwarz-Weiß Bregenz 8 10 L. Walchhütter SV Kapfenberg 8 11 L. Malicsek Admira Wacker 8 12 G. Haider Sturm Graz II 8 13 P. Dodig Schwarz-Weiß Bregenz 8 14 M. Jovičić Grazer AK 8 15 N. Čelić Ried 8 16 C. Sène SV Lafnitz 7 17 M. Stark SKU Amstetten 7 18 N. Bitsche Dornbirn 7 19 F. Wohlmuth Ried 7 20 F. Seiwald Floridsdorfer AC 7 How many teams (clubs) are in the 2. Liga season 2023 in Austria?
In Austria, the 2. Liga in season 2023 has 16 teams(clubs). The teams are as listed below.