Premier League La Liga Ligue 1 Bundesliga Serie A UEFA Champions League UEFA Europa League Major League Soccer Euro Copa America
- World
- England
- France
- Germany
- Spain
- Italy
- Netherlands
- Albania
- Algeria
- Andorra
- Angola
- Argentina
- See All
Armenia - First League 2023
Table Matches Player Stats
OVERALL HOME AWAY FORM
First League
# TEAM P W D L +/- GD Pts
1 Gandzasar 24 21 1 2 58-11 47 64 2 BKMA II 23 17 2 4 68-22 46 53 3 Syunik 22 16 3 3 48-16 32 51 4 Lernayin Artsakh 23 14 4 5 48-22 26 46 5 Andranik 24 10 4 10 33-39 -6 34 6 Banants II 24 8 10 6 42-32 10 34 7 Ararat II 23 9 3 11 46-34 12 30 8 Noah II 23 8 6 9 43-33 10 30 9 Ararat-Armenia II 23 8 6 9 35-32 3 30 10 Pyunik II 24 8 2 14 41-49 -8 26 11 Shirak II 23 8 1 14 36-47 -11 25 12 Alashkert II 22 7 4 11 30-39 -9 25 13 Mika 22 4 3 15 18-51 -33 15 14 Onor 21 4 3 14 17-59 -42 15 15 Nikarm 23 4 0 19 24-101 -77 12 Promotion
Promotion Play-off
First League
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 Gandzasar 12 11 0 1 29-2 27 33 2 Lernayin Artsakh 12 9 2 1 33-7 26 29 3 BKMA II 12 9 1 2 41-13 28 28 4 Syunik 10 6 2 2 19-9 10 20 5 Banants II 12 5 4 3 24-15 9 19 6 Alashkert II 11 5 3 3 17-12 5 18 7 Shirak II 11 6 0 5 22-20 2 18 8 Pyunik II 12 5 2 5 24-20 4 17 9 Noah II 11 4 3 4 18-12 6 15 10 Ararat-Armenia II 11 4 2 5 20-19 1 14 11 Ararat II 11 4 1 6 25-16 9 13 12 Andranik 12 3 2 7 16-21 -5 11 13 Mika 12 1 3 8 7-28 -21 6 14 Nikarm 12 2 0 10 14-47 -33 6 15 Onor 11 1 1 9 10-27 -17 4 First League
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 Syunik 12 10 1 1 29-7 22 31 2 Gandzasar 12 10 1 1 29-9 20 31 3 BKMA II 11 8 1 2 27-9 18 25 4 Andranik 12 7 2 3 17-18 -1 23 5 Ararat II 12 5 2 5 21-18 3 17 6 Lernayin Artsakh 11 5 2 4 15-15 0 17 7 Ararat-Armenia II 12 4 4 4 15-13 2 16 8 Noah II 12 4 3 5 25-21 4 15 9 Banants II 12 3 6 3 18-17 1 15 10 Onor 10 3 2 5 7-32 -25 11 11 Mika 10 3 0 7 11-23 -12 9 12 Pyunik II 12 3 0 9 17-29 -12 9 13 Shirak II 12 2 1 9 14-27 -13 7 14 Alashkert II 11 2 1 8 13-27 -14 7 15 Nikarm 11 2 0 9 10-54 -44 6 FIXTURE
RESULTS
03/05/2024
Syunik Mika
04/05/2024
Ararat II Gandzasar
04/05/2024
Ararat-Armenia II Onor
04/05/2024
Andranik Lernayin Artsakh
04/05/2024
Shirak II Nikarm
05/05/2024
Noah II Pyunik II
05/05/2024
Alashkert II BKMA II
08/05/2024
Onor Ararat II
08/05/2024
Shirak II Syunik
PST
08/05/2024
Nikarm Alashkert II
PST
08/05/2024
Lernayin Artsakh Ararat-Armenia II
PST
08/05/2024
Mika Ararat II
PST
08/05/2024
BKMA II Noah II
PST
08/05/2024
Onor Banants II
PST
08/05/2024
Gandzasar Pyunik II
PST
09/05/2024
Mika Alashkert II
10/05/2024
Lernayin Artsakh Syunik
10/05/2024
BKMA II Ararat-Armenia II
10/05/2024
Gandzasar Noah II
11/05/2024
Nikarm Andranik
11/05/2024
Pyunik II Banants II
15/05/2024
Noah II Onor
15/05/2024
Ararat-Armenia II Mika
15/05/2024
Alashkert II Lernayin Artsakh
15/05/2024
Banants II Gandzasar
15/05/2024
Pyunik II Onor
PST
15/05/2024
Banants II BKMA II
PST
15/05/2024
Noah II Mika
PST
15/05/2024
Ararat II Lernayin Artsakh
PST
15/05/2024
Ararat-Armenia II Nikarm
PST
15/05/2024
Alashkert II Shirak II
PST
15/05/2024
Syunik Andranik
PST
16/05/2024
Syunik Nikarm
16/05/2024
Ararat II BKMA II
16/05/2024
Andranik Shirak II
28/04/2024
Lernayin Artsakh 2 - 1 Shirak II
FT
28/04/2024
Gandzasar 2 - 0 Ararat-Armenia II
FT
27/04/2024
Mika 0 - 4 Andranik
FT
27/04/2024
BKMA II 1 - 2 Syunik
FT
25/04/2024
Banants II 4 - 2 Noah II
FT
25/04/2024
Pyunik II 2 - 0 Ararat II
FT
23/04/2024
Alashkert II 1 - 2 Gandzasar
FT
22/04/2024
Syunik Onor
CANC
22/04/2024
Andranik 0 - 2 BKMA II
FT
21/04/2024
Nikarm 0 - 2 Lernayin Artsakh
FT
20/04/2024
Ararat II 0 - 3 Banants II
FT
20/04/2024
Shirak II Mika
PST
19/04/2024
Ararat-Armenia II 4 - 0 Pyunik II
FT
17/04/2024
Gandzasar 2 - 0 Syunik
FT
16/04/2024
Mika 0 - 1 Nikarm
FT
16/04/2024
BKMA II 4 - 0 Shirak II
FT
15/04/2024
Onor 0 - 4 Andranik
FT
15/04/2024
Noah II 0 - 0 Ararat II
FT
14/04/2024
Banants II 0 - 1 Ararat-Armenia II
FT
14/04/2024
Pyunik II 0 - 1 Alashkert II
FT
11/04/2024
Andranik 0 - 2 Gandzasar
FT
11/04/2024
Nikarm 0 - 6 BKMA II
FT
11/04/2024
Lernayin Artsakh 3 - 0 Mika
FT
10/04/2024
Shirak II 9 - 0 Onor
FT
09/04/2024
Ararat-Armenia II 2 - 1 Noah II
FT
09/04/2024
Syunik 1 - 0 Pyunik II
FT
08/04/2024
Alashkert II 0 - 0 Banants II
FT
06/04/2024
Onor 1 - 4 Nikarm
FT
05/04/2024
Gandzasar 1 - 0 Shirak II
FT
04/04/2024
BKMA II 3 - 1 Lernayin Artsakh
FT
03/04/2024
Noah II 2 - 2 Alashkert II
FT
02/04/2024
Banants II 2 - 2 Syunik
FT
02/04/2024
Pyunik II 1 - 1 Andranik
FT
02/04/2024
Ararat II 3 - 1 Ararat-Armenia II
FT
29/03/2024
Nikarm 2 - 4 Ararat II
FT
29/03/2024
Gandzasar 0 - 1 Lernayin Artsakh
FT
17/03/2024
Alashkert II 2 - 1 Ararat II
FT
17/03/2024
Syunik 2 - 0 Noah II
FT
17/03/2024
Andranik 1 - 1 Banants II
FT
17/03/2024
Shirak II 2 - 1 Pyunik II
FT
16/03/2024
Lernayin Artsakh 6 - 1 Onor
FT
15/03/2024
Nikarm 0 - 8 Gandzasar
FT
15/03/2024
Mika 0 - 3 BKMA II
FT
12/03/2024
Noah II 1 - 2 Andranik
FT
11/03/2024
Banants II 2 - 2 Shirak II
FT
10/03/2024
Onor 1 - 4 Mika
FT
10/03/2024
Ararat II 1 - 3 Syunik
FT
09/03/2024
Pyunik II 7 - 2 Nikarm
FT
09/03/2024
Ararat-Armenia II 2 - 1 Alashkert II
FT
05/03/2024
Gandzasar 1 - 0 Mika
FT
04/03/2024
Andranik 0 - 3 Ararat II
FT
04/03/2024
Shirak II 0 - 2 Noah II
FT
04/03/2024
BKMA II 8 - 0 Onor
FT
03/03/2024
Nikarm 1 - 3 Banants II
FT
03/03/2024
Lernayin Artsakh 3 - 0 Pyunik II
FT
02/03/2024
Syunik 0 - 1 Ararat-Armenia II
FT
23/02/2024
BKMA II 2 - 2 Banants II
FT
22/02/2024
Lernayin Artsakh 6 - 0 Nikarm
FT
10/12/2023
BKMA II 1 - 2 Gandzasar
FT
06/12/2023
Shirak II 1 - 6 Ararat II
FT
05/12/2023
Gandzasar 2 - 0 BKMA II
FT
05/12/2023
Pyunik II 5 - 0 Mika
FT
04/12/2023
Ararat-Armenia II 0 - 1 Andranik
FT
04/12/2023
Alashkert II 0 - 2 Syunik
FT
03/12/2023
Banants II 1 - 1 Lernayin Artsakh
FT
01/12/2023
BKMA II 4 - 1 Pyunik II
FT
29/11/2023
Andranik 2 - 3 Alashkert II
FT
29/11/2023
Shirak II 1 - 0 Ararat-Armenia II
FT
29/11/2023
Onor 0 - 1 Gandzasar
FT
28/11/2023
Mika 0 - 3 Banants II
FT
27/11/2023
Pyunik II 1 - 5 BKMA II
FT
27/11/2023
Lernayin Artsakh 2 - 0 Noah II
FT
13/11/2023
Alashkert II 1 - 2 Andranik
FT
12/11/2023
Noah II 1 - 0 Lernayin Artsakh
FT
12/11/2023
Gandzasar 2 - 0 Onor
FT
11/11/2023
Ararat II 11 - 0 Nikarm
FT
09/11/2023
Shirak II 3 - 2 Alashkert II
FT
09/11/2023
Andranik 0 - 3 Syunik
FT
08/11/2023
Onor 1 - 3 Pyunik II
FT
08/11/2023
Mika 2 - 2 Noah II
FT
08/11/2023
Nikarm 0 - 5 Ararat-Armenia II
FT
07/11/2023
Lernayin Artsakh 0 - 0 Ararat II
FT
05/11/2023
Syunik 4 - 1 Shirak II
FT
04/11/2023
Banants II 5 - 1 Onor
FT
04/11/2023
Ararat II 0 - 1 Mika
FT
04/11/2023
Noah II 0 - 2 BKMA II
FT
04/11/2023
Pyunik II 1 - 2 Gandzasar
FT
03/11/2023
Alashkert II 4 - 1 Nikarm
FT
03/11/2023
Ararat-Armenia II 1 - 1 Lernayin Artsakh
FT
31/10/2023
Gandzasar 5 - 0 Banants II
FT
31/10/2023
Lernayin Artsakh 1 - 0 Alashkert II
FT
31/10/2023
Shirak II 0 - 1 Andranik
FT
30/10/2023
BKMA II 3 - 1 Ararat II
FT
30/10/2023
Mika 0 - 0 Ararat-Armenia II
FT
30/10/2023
Nikarm 0 - 1 Syunik
FT
29/10/2023
Onor 0 - 1 Noah II
FT
26/10/2023
Banants II 0 - 2 Pyunik II
FT
26/10/2023
Alashkert II 2 - 1 Mika
FT
26/10/2023
Ararat-Armenia II 2 - 3 BKMA II
FT
25/10/2023
Ararat II 1 - 2 Onor
FT
25/10/2023
Noah II 2 - 3 Gandzasar
FT
24/10/2023
Andranik 5 - 0 Nikarm
FT
23/10/2023
Syunik 2 - 3 Lernayin Artsakh
FT
22/10/2023
BKMA II 3 - 2 Alashkert II
FT
20/10/2023
Gandzasar 3 - 0 Ararat II
FT
20/10/2023
Nikarm 3 - 2 Shirak II
FT
19/10/2023
Pyunik II 1 - 5 Noah II
FT
19/10/2023
Onor 1 - 1 Ararat-Armenia II
FT
18/10/2023
Mika 0 - 7 Syunik
FT
18/10/2023
Lernayin Artsakh 6 - 1 Andranik
FT
02/10/2023
Shirak II 1 - 4 Lernayin Artsakh
FT
02/10/2023
Syunik 2 - 2 BKMA II
FT
01/10/2023
Andranik 3 - 0 Mika
FT
01/10/2023
Noah II 0 - 0 Banants II
FT
30/09/2023
Alashkert II 0 - 0 Onor
FT
30/09/2023
Ararat-Armenia II 0 - 3 Gandzasar
FT
30/09/2023
Ararat II 3 - 1 Pyunik II
FT
27/09/2023
BKMA II 3 - 0 Andranik
FT
27/09/2023
Mika 0 - 1 Shirak II
FT
26/09/2023
Banants II 1 - 2 Ararat II
FT
26/09/2023
Pyunik II 2 - 2 Ararat-Armenia II
FT
26/09/2023
Gandzasar 3 - 1 Alashkert II
FT
26/09/2023
Onor 0 - 4 Syunik
FT
23/09/2023
Shirak II 1 - 0 BKMA II
FT
22/09/2023
Nikarm 1 - 3 Mika
FT
22/09/2023
Andranik 0 - 1 Onor
FT
22/09/2023
Alashkert II 1 - 0 Pyunik II
FT
22/09/2023
Ararat-Armenia II 3 - 3 Banants II
FT
22/09/2023
Ararat II 1 - 1 Noah II
FT
21/09/2023
Syunik 1 - 1 Gandzasar
FT
17/09/2023
BKMA II 5 - 1 Nikarm
FT
16/09/2023
Banants II 1 - 0 Alashkert II
FT
16/09/2023
Onor 5 - 2 Shirak II
FT
15/09/2023
Pyunik II 0 - 1 Syunik
FT
14/09/2023
Noah II 2 - 0 Ararat-Armenia II
FT
14/09/2023
Gandzasar 6 - 0 Andranik
FT
14/09/2023
Mika 3 - 0 Lernayin Artsakh
FT
01/09/2023
Alashkert II 4 - 1 Noah II
FT
31/08/2023
Lernayin Artsakh 1 - 3 BKMA II
FT
31/08/2023
Andranik 3 - 2 Pyunik II
FT
31/08/2023
Syunik 1 - 0 Banants II
FT
30/08/2023
Nikarm 0 - 1 Onor
FT
30/08/2023
Ararat-Armenia II 3 - 4 Ararat II
FT
29/08/2023
Shirak II 1 - 2 Gandzasar
FT
26/08/2023
Ararat II 5 - 0 Alashkert II
FT
26/08/2023
Noah II 0 - 2 Syunik
FT
26/08/2023
BKMA II 4 - 1 Mika
FT
25/08/2023
Banants II 0 - 0 Andranik
FT
25/08/2023
Pyunik II 2 - 1 Shirak II
FT
25/08/2023
Gandzasar 2 - 0 Nikarm
FT
25/08/2023
Onor 1 - 2 Lernayin Artsakh
FT
21/08/2023
Mika 1 - 1 Onor
FT
21/08/2023
Lernayin Artsakh 2 - 0 Gandzasar
FT
21/08/2023
Nikarm 6 - 4 Pyunik II
FT
21/08/2023
Shirak II 3 - 2 Banants II
FT
21/08/2023
Andranik 2 - 2 Noah II
FT
21/08/2023
Syunik 1 - 0 Ararat II
FT
21/08/2023
Alashkert II 2 - 2 Ararat-Armenia II
FT
15/08/2023
Banants II 5 - 1 Nikarm
FT
15/08/2023
Ararat-Armenia II 1 - 2 Syunik
FT
15/08/2023
Pyunik II 2 - 0 Lernayin Artsakh
FT
15/08/2023
Onor 0 - 1 BKMA II
FT
15/08/2023
Mika 0 - 3 Gandzasar
FT
14/08/2023
Ararat II 0 - 1 Andranik
FT
14/08/2023
Noah II 2 - 1 Shirak II
FT
07/08/2023
Ararat II 0 - 3 Shirak II
FT
06/08/2023
Nikarm 1 - 8 Noah II
FT
06/08/2023
Syunik 5 - 1 Alashkert II
FT
05/08/2023
Lernayin Artsakh 1 - 1 Banants II
FT
05/08/2023
Mika 1 - 3 Pyunik II
FT
05/08/2023
Andranik 0 - 2 Ararat-Armenia II
FT
01/08/2023
Banants II 3 - 1 Mika
FT
01/08/2023
Ararat-Armenia II 2 - 0 Shirak II
FT
SCORERS ASSISTS RED CARDS YELLOW CARDS
# PLAYER TEAM GOALS
# PLAYER TEAM ASSISTS
# PLAYER TEAM CARDS
1 K. Sedrakyan Syunik
2 E. Gyozalyan Nikarm 3 A. Stepanyan Syunik 4 H. Martirosyan Syunik 5 M. Avanesyan Syunik
6 Y. Hovhannisyan Syunik 7 L. Avetisyan Syunik 8 V. Azizyan Syunik 9 A. Hovhannisyan Syunik 10 A. Mirzakhanyan Syunik 11 A. Tatintsyan Syunik 12 D. Dosa Lernayin Artsakh 13 R. Karagulyan Lernayin Artsakh 14 V. Ntone Lernayin Artsakh 15 J. Palacios Lernayin Artsakh 16 V. Grigoryan Lernayin Artsakh 17 A. Hovhannisyan Lernayin Artsakh 18 V. Kharatyan Lernayin Artsakh 19 N. Hovhannisyan Gandzasar 20 A. Harutyunyan Lernayin Artsakh # PLAYER TEAM CARDS
1 K. Sedrakyan Syunik
2 N. Ghazaryan Gandzasar 3 A. Stepanyan Syunik 4 H. Martirosyan Syunik 5 M. Avanesyan Syunik
6 Y. Hovhannisyan Syunik 7 L. Avetisyan Syunik 8 V. Azizyan Syunik 9 A. Hovhannisyan Syunik 10 A. Mirzakhanyan Syunik 11 A. Tatintsyan Syunik 12 D. Dosa Lernayin Artsakh 13 R. Karagulyan Lernayin Artsakh 14 V. Ntone Lernayin Artsakh 15 J. Palacios Lernayin Artsakh 16 V. Grigoryan Lernayin Artsakh 17 A. Hovhannisyan Lernayin Artsakh 18 V. Kharatyan Lernayin Artsakh 19 N. Hovhannisyan Gandzasar 20 A. Harutyunyan Lernayin Artsakh How many teams (clubs) are in the First League season 2023 in Armenia?
In Armenia, the First League in season 2023 has 15 teams(clubs). The teams are as listed below.