Premier League La Liga Ligue 1 Bundesliga Serie A UEFA Champions League UEFA Europa League Major League Soccer Euro Copa America
- World
- England
- France
- Germany
- Spain
- Italy
- Netherlands
- Albania
- Algeria
- Andorra
- Angola
- Argentina
- See All
Austria - Landesliga - Salzburg 2023
Table Matches Player Stats
OVERALL HOME AWAY FORM
Landesliga: Salzburg
# TEAM P W D L +/- GD Pts
1 Kuchl 21 19 1 1 65-9 56 58 2 Seekirchen 21 15 4 2 50-19 31 49 3 UFC Hallein 21 14 3 4 55-28 27 45 4 Grödig 21 10 5 6 35-22 13 35 5 Eugendorf 21 9 4 8 35-29 6 31 6 Siezenheim 21 8 7 6 28-31 -3 31 7 Bürmoos 21 8 5 8 30-27 3 29 8 Thalgau 21 8 3 10 42-42 0 27 9 Puch 21 8 2 11 32-37 -5 26 10 Bramberg 21 6 7 8 25-29 -4 25 11 Union Henndorf 21 7 3 11 31-43 -12 24 12 Straßwalchen 21 7 3 11 25-44 -19 24 13 Golling 21 7 2 12 24-33 -9 23 14 Salzburger AK 21 6 4 11 22-35 -13 22 15 Anif 21 5 4 12 23-42 -19 19 16 Adnet 21 2 1 18 14-66 -52 7 Promotion
Possible Relegation
Relegation
Landesliga: Salzburg
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 UFC Hallein 11 9 1 1 36-12 24 28 2 Seekirchen 10 9 1 0 29-8 21 28 3 Kuchl 10 9 0 1 25-3 22 27 4 Bürmoos 11 6 2 3 18-10 8 20 5 Union Henndorf 10 6 1 3 18-12 6 19 6 Thalgau 11 6 1 4 25-19 6 19 7 Siezenheim 11 5 3 3 19-15 4 18 8 Eugendorf 10 5 2 3 15-13 2 17 9 Straßwalchen 11 5 2 4 17-22 -5 17 10 Grödig 10 5 1 4 19-10 9 16 11 Bramberg 11 4 4 3 16-14 2 16 12 Salzburger AK 11 4 4 3 15-14 1 16 13 Golling 10 4 1 5 14-17 -3 13 14 Anif 11 3 3 5 13-15 -2 12 15 Puch 10 3 2 5 14-20 -6 11 16 Adnet 10 1 1 8 7-32 -25 4 Landesliga: Salzburg
# TEAM P W D L +/- GD PTS
1 Kuchl 11 10 1 0 40-6 34 31 2 Seekirchen 11 6 3 2 21-11 10 21 3 Grödig 11 5 4 2 16-12 4 19 4 UFC Hallein 10 5 2 3 19-16 3 17 5 Puch 11 5 0 6 18-17 1 15 6 Eugendorf 11 4 2 5 20-16 4 14 7 Siezenheim 10 3 4 3 9-16 -7 13 8 Golling 11 3 1 7 10-16 -6 10 9 Bürmoos 10 2 3 5 12-17 -5 9 10 Bramberg 10 2 3 5 9-15 -6 9 11 Thalgau 10 2 2 6 17-23 -6 8 12 Straßwalchen 10 2 1 7 8-22 -14 7 13 Anif 10 2 1 7 10-27 -17 7 14 Salzburger AK 10 2 0 8 7-21 -14 6 15 Union Henndorf 11 1 2 8 13-31 -18 5 16 Adnet 11 1 0 10 7-34 -27 3 Landesliga: Salzburg
# TEAM LAST PLAYED MATCHES
1
Kuchl
W
W
W
W
D
2
Seekirchen
W
W
W
W
L
3
UFC Hallein
W
W
W
L
W
4
Grödig
D
L
D
L
L
5
Eugendorf
W
W
D
W
L
6
Siezenheim
L
W
W
W
W
7
Bürmoos
D
L
W
L
D
8
Thalgau
D
L
L
W
W
9
Puch
W
W
L
L
L
10
Bramberg
L
L
D
W
W
11
Union Henndorf
D
L
W
D
L
12
Straßwalchen
D
L
L
L
W
13
Golling
L
L
L
L
D
14
Salzburger AK
L
L
D
W
D
15
Anif
D
W
L
L
W
16
Adnet
L
W
L
D
L
FIXTURE
RESULTS
03/05/2024
Thalgau Seekirchen
03/05/2024
Kuchl Adnet
03/05/2024
Salzburger AK Siezenheim
03/05/2024
UFC Hallein Grödig
04/05/2024
Anif Puch
04/05/2024
Straßwalchen Golling
04/05/2024
Bürmoos Eugendorf
05/05/2024
Bramberg Union Henndorf
08/05/2024
Union Henndorf Straßwalchen
08/05/2024
Eugendorf Thalgau
08/05/2024
Puch UFC Hallein
08/05/2024
Adnet Salzburger AK
08/05/2024
Grödig Bürmoos
08/05/2024
Seekirchen Kuchl
09/05/2024
Golling Anif
09/05/2024
Siezenheim Bramberg
11/05/2024
UFC Hallein Golling
11/05/2024
Kuchl Eugendorf
11/05/2024
Seekirchen Adnet
11/05/2024
Anif Union Henndorf
11/05/2024
Straßwalchen Siezenheim
11/05/2024
Thalgau Grödig
11/05/2024
Bürmoos Puch
12/05/2024
Bramberg Salzburger AK
17/05/2024
Golling Bürmoos
17/05/2024
Union Henndorf UFC Hallein
17/05/2024
Eugendorf Seekirchen
17/05/2024
Adnet Bramberg
17/05/2024
Grödig Kuchl
17/05/2024
Siezenheim Anif
17/05/2024
Puch Thalgau
17/05/2024
Salzburger AK Straßwalchen
24/05/2024
Kuchl Puch
24/05/2024
Seekirchen Grödig
24/05/2024
Eugendorf Adnet
24/05/2024
UFC Hallein Siezenheim
25/05/2024
Bürmoos Union Henndorf
25/05/2024
Straßwalchen Bramberg
25/05/2024
Anif Salzburger AK
25/05/2024
Thalgau Golling
29/05/2024
Adnet Straßwalchen
29/05/2024
Puch Seekirchen
29/05/2024
Salzburger AK UFC Hallein
30/05/2024
Golling Kuchl
30/05/2024
Siezenheim Bürmoos
30/05/2024
Bramberg Anif
30/05/2024
Union Henndorf Thalgau
30/05/2024
Grödig Eugendorf
01/06/2024
Anif Straßwalchen
01/06/2024
Bürmoos Salzburger AK
01/06/2024
Eugendorf Puch
01/06/2024
Thalgau Siezenheim
01/06/2024
Kuchl Union Henndorf
01/06/2024
Grödig Adnet
01/06/2024
Seekirchen Golling
01/06/2024
UFC Hallein Bramberg
08/06/2024
Salzburger AK Thalgau
08/06/2024
Puch Grödig
08/06/2024
Straßwalchen UFC Hallein
08/06/2024
Adnet Anif
08/06/2024
Bramberg Bürmoos
08/06/2024
Union Henndorf Seekirchen
08/06/2024
Golling Eugendorf
08/06/2024
Siezenheim Kuchl
28/04/2024
Kuchl 4 - 1 Thalgau
FT
28/04/2024
Adnet 0 - 0 Siezenheim
FT
28/04/2024
Golling 0 - 0 Bramberg
FT
26/04/2024
Eugendorf 2 - 0 UFC Hallein
FT
26/04/2024
Puch 7 - 1 Straßwalchen
FT
26/04/2024
Seekirchen 7 - 0 Bürmoos
FT
26/04/2024
Grödig 0 - 0 Anif
FT
26/04/2024
Union Henndorf 1 - 0 Salzburger AK
FT
21/04/2024
Bramberg 1 - 0 Puch
FT
20/04/2024
Salzburger AK 1 - 1 Golling
FT
20/04/2024
Bürmoos 1 - 1 Kuchl
FT
20/04/2024
Straßwalchen 2 - 1 Grödig
FT
20/04/2024
Anif 1 - 0 Eugendorf
FT
20/04/2024
Siezenheim 2 - 1 Union Henndorf
FT
19/04/2024
UFC Hallein 3 - 2 Seekirchen
FT
19/04/2024
Thalgau 6 - 0 Adnet
FT
13/04/2024
Grödig 0 - 3 Bramberg
FT
13/04/2024
Golling 0 - 2 Siezenheim
FT
13/04/2024
Eugendorf 3 - 0 Straßwalchen
FT
13/04/2024
Thalgau 1 - 0 Bürmoos
FT
12/04/2024
Puch 0 - 2 Salzburger AK
FT
12/04/2024
Adnet 1 - 1 Union Henndorf
FT
12/04/2024
Kuchl 3 - 0 UFC Hallein
FT
12/04/2024
Seekirchen 2 - 0 Anif
FT
07/04/2024
Bramberg 2 - 2 Eugendorf
FT
06/04/2024
Anif 0 - 3 Kuchl
FT
06/04/2024
Siezenheim 2 - 0 Puch
FT
06/04/2024
Union Henndorf 2 - 0 Golling
FT
05/04/2024
Salzburger AK 2 - 2 Grödig
FT
05/04/2024
UFC Hallein 4 - 0 Thalgau
FT
05/04/2024
Straßwalchen 1 - 3 Seekirchen
FT
05/04/2024
Bürmoos 6 - 2 Adnet
FT
30/03/2024
Thalgau 2 - 3 Anif
FT
29/03/2024
Kuchl 1 - 0 Straßwalchen
FT
29/03/2024
Eugendorf 3 - 0 Salzburger AK
FT
29/03/2024
Puch 2 - 0 Union Henndorf
FT
29/03/2024
Adnet 3 - 1 Golling
FT
29/03/2024
Bürmoos 0 - 2 UFC Hallein
FT
29/03/2024
Grödig 0 - 1 Siezenheim
FT
29/03/2024
Seekirchen 3 - 0 Bramberg
FT
24/03/2024
Bramberg 1 - 3 Kuchl
FT
23/03/2024
Golling 0 - 5 Puch
FT
23/03/2024
Union Henndorf 2 - 2 Grödig
FT
23/03/2024
Siezenheim 1 - 2 Eugendorf
FT
23/03/2024
Anif 1 - 1 Bürmoos
FT
22/03/2024
Salzburger AK 1 - 3 Seekirchen
FT
22/03/2024
UFC Hallein 5 - 1 Adnet
FT
22/03/2024
Straßwalchen 0 - 0 Thalgau
FT
16/03/2024
Golling 1 - 1 Grödig
FT
16/03/2024
Seekirchen 4 - 1 Siezenheim
FT
16/03/2024
Eugendorf 2 - 1 Union Henndorf
FT
16/03/2024
Kuchl 1 - 0 Salzburger AK
FT
16/03/2024
Thalgau 2 - 0 Bramberg
FT
16/03/2024
Adnet 0 - 3 Puch
FT
16/03/2024
Bürmoos 0 - 2 Straßwalchen
FT
15/03/2024
UFC Hallein 5 - 1 Anif
FT
05/11/2023
Bürmoos 1 - 0 Bramberg
FT
05/11/2023
Kuchl 3 - 0 Siezenheim
FT
05/11/2023
Anif 4 - 0 Adnet
FT
05/11/2023
Thalgau 2 - 1 Salzburger AK
FT
03/11/2023
Eugendorf 2 - 0 Golling
FT
03/11/2023
Seekirchen 6 - 0 Union Henndorf
FT
03/11/2023
UFC Hallein 3 - 0 Straßwalchen
FT
03/11/2023
Grödig 4 - 0 Puch
FT
29/10/2023
Bramberg 2 - 0 UFC Hallein
FT
29/10/2023
Union Henndorf 0 - 3 Kuchl
FT
28/10/2023
Siezenheim 0 - 4 Thalgau
FT
28/10/2023
Golling 1 - 2 Seekirchen
FT
27/10/2023
Adnet 1 - 2 Grödig
FT
27/10/2023
Puch 0 - 4 Eugendorf
FT
27/10/2023
Salzburger AK 1 - 0 Bürmoos
FT
25/10/2023
Straßwalchen 2 - 1 Anif
FT
21/10/2023
Straßwalchen 2 - 0 Adnet
FT
21/10/2023
Bürmoos 0 - 0 Siezenheim
FT
21/10/2023
Eugendorf 1 - 3 Grödig
FT
21/10/2023
Anif 1 - 2 Bramberg
FT
21/10/2023
Thalgau 3 - 2 Union Henndorf
FT
21/10/2023
Kuchl 2 - 0 Golling
FT
20/10/2023
Seekirchen 2 - 1 Puch
FT
20/10/2023
UFC Hallein 2 - 0 Salzburger AK
FT
15/10/2023
Bramberg 1 - 1 Straßwalchen
FT
14/10/2023
Puch 1 - 5 Kuchl
FT
14/10/2023
Union Henndorf 1 - 3 Bürmoos
FT
14/10/2023
Golling 3 - 2 Thalgau
FT
14/10/2023
Siezenheim 2 - 2 UFC Hallein
FT
13/10/2023
Salzburger AK 2 - 2 Anif
FT
13/10/2023
Grödig 0 - 0 Seekirchen
FT
13/10/2023
Adnet 0 - 5 Eugendorf
FT
08/10/2023
UFC Hallein 5 - 2 Union Henndorf
FT
08/10/2023
Bramberg 1 - 0 Adnet
FT
08/10/2023
Anif 1 - 1 Siezenheim
FT
08/10/2023
Bürmoos 1 - 0 Golling
FT
08/10/2023
Thalgau 1 - 2 Puch
FT
08/10/2023
Seekirchen 1 - 0 Eugendorf
FT
06/10/2023
Kuchl 3 - 0 Grödig
FT
06/10/2023
Straßwalchen 2 - 0 Salzburger AK
FT
01/10/2023
Eugendorf 0 - 4 Kuchl
FT
30/09/2023
Salzburger AK 1 - 1 Bramberg
FT
30/09/2023
Siezenheim 4 - 0 Straßwalchen
FT
30/09/2023
Union Henndorf 2 - 0 Anif
FT
30/09/2023
Golling 1 - 2 UFC Hallein
FT
29/09/2023
Puch 3 - 3 Bürmoos
FT
29/09/2023
Adnet 0 - 5 Seekirchen
FT
29/09/2023
Grödig 5 - 0 Thalgau
FT
24/09/2023
Straßwalchen 3 - 3 Union Henndorf
FT
23/09/2023
Anif 3 - 1 Golling
FT
23/09/2023
Bürmoos 0 - 1 Grödig
FT
23/09/2023
Thalgau 2 - 2 Eugendorf
FT
22/09/2023
Bramberg 1 - 1 Siezenheim
FT
22/09/2023
Salzburger AK 3 - 0 Adnet
FT
22/09/2023
UFC Hallein 4 - 1 Puch
FT
21/09/2023
Kuchl 0 - 1 Seekirchen
FT
17/09/2023
Eugendorf 2 - 1 Bürmoos
FT
17/09/2023
Siezenheim 3 - 0 Salzburger AK
FT
17/09/2023
Grödig 1 - 3 UFC Hallein
FT
17/09/2023
Union Henndorf 1 - 0 Bramberg
FT
16/09/2023
Adnet 1 - 3 Kuchl
FT
16/09/2023
Seekirchen 2 - 1 Thalgau
FT
16/09/2023
Golling 2 - 0 Straßwalchen
FT
15/09/2023
Puch 3 - 0 Anif
FT
10/09/2023
Bramberg 0 - 1 Golling
FT
10/09/2023
Bürmoos 2 - 1 Seekirchen
FT
09/09/2023
Anif 0 - 2 Grödig
FT
09/09/2023
Thalgau 0 - 6 Kuchl
FT
09/09/2023
UFC Hallein 3 - 0 Eugendorf
FT
09/09/2023
Siezenheim 3 - 1 Adnet
FT
08/09/2023
Straßwalchen 0 - 2 Puch
FT
08/09/2023
Salzburger AK 1 - 3 Union Henndorf
FT
03/09/2023
Union Henndorf 5 - 0 Siezenheim
FT
03/09/2023
Seekirchen 1 - 1 UFC Hallein
FT
03/09/2023
Golling 1 - 2 Salzburger AK
FT
03/09/2023
Puch 2 - 2 Bramberg
FT
03/09/2023
Kuchl 5 - 1 Bürmoos
FT
03/09/2023
Adnet 0 - 5 Thalgau
FT
01/09/2023
Eugendorf 0 - 2 Anif
FT
01/09/2023
Grödig 3 - 1 Straßwalchen
FT
26/08/2023
Bramberg 0 - 2 Grödig
FT
26/08/2023
Anif 0 - 1 Seekirchen
FT
26/08/2023
Siezenheim 1 - 4 Golling
FT
26/08/2023
UFC Hallein 1 - 4 Kuchl
FT
26/08/2023
Salzburger AK 2 - 1 Puch
FT
26/08/2023
Union Henndorf 1 - 0 Adnet
FT
25/08/2023
Straßwalchen 2 - 4 Eugendorf
FT
25/08/2023
Bürmoos 2 - 1 Thalgau
FT
20/08/2023
Golling 3 - 0 Union Henndorf
FT
20/08/2023
Kuchl 4 - 1 Anif
FT
20/08/2023
Eugendorf 1 - 1 Bramberg
FT
20/08/2023
Thalgau 5 - 1 UFC Hallein
FT
20/08/2023
Puch 1 - 2 Siezenheim
FT
18/08/2023
Adnet 0 - 1 Bürmoos
FT
18/08/2023
Seekirchen 4 - 2 Straßwalchen
FT
18/08/2023
Grödig 3 - 0 Salzburger AK
FT
15/08/2023
Salzburger AK 1 - 0 Eugendorf
FT
15/08/2023
Siezenheim 0 - 0 Grödig
FT
15/08/2023
Straßwalchen 1 - 7 Kuchl
FT
15/08/2023
Bramberg 2 - 2 Seekirchen
FT
15/08/2023
Anif 2 - 2 Thalgau
FT
15/08/2023
Golling 2 - 1 Adnet
FT
15/08/2023
UFC Hallein 1 - 1 Bürmoos
FT
15/08/2023
Union Henndorf 1 - 3 Puch
FT
12/08/2023
Puch 1 - 0 Golling
FT
11/08/2023
Kuchl 3 - 0 Bramberg
FT
11/08/2023
Adnet 1 - 6 UFC Hallein
FT
11/08/2023
Seekirchen 4 - 2 Salzburger AK
FT
11/08/2023
Bürmoos 5 - 0 Anif
FT
11/08/2023
Eugendorf 1 - 1 Siezenheim
FT
11/08/2023
Grödig 3 - 0 Union Henndorf
FT
11/08/2023
Thalgau 1 - 2 Straßwalchen
FT
09/08/2023
Grödig 0 - 2 Golling
FT
06/08/2023
Bramberg 5 - 2 Thalgau
FT
05/08/2023
Salzburger AK 0 - 1 Kuchl
FT
05/08/2023
Puch 1 - 2 Adnet
FT
05/08/2023
Siezenheim 1 - 1 Seekirchen
FT
05/08/2023
Anif UFC Hallein
CANC
04/08/2023
Straßwalchen 2 - 1 Bürmoos
FT
04/08/2023
Union Henndorf 3 - 1 Eugendorf
FT
SCORERS ASSISTS RED CARDS YELLOW CARDS
# PLAYER TEAM GOALS
# PLAYER TEAM ASSISTS
# PLAYER TEAM CARDS
1 M. Schmadl Swarovski Tirol II 2 P. Jani Parndorf 3 M. Kostić Anif 4 D. Stojicevic Anif 5 B. Poljanec Wolfsberg 6 R. Flandorfer Hellas Kagran
7 D. Lungu Kuchl 8 H. Küng Austria Lustenau II 9 J. Haider Telfs 10 P. Fink FC Egg 11 F. Tipotsch Swarovski Tirol II 12 D. Reiter Haitzendorf 13 K. Nitzlnader Swarovski Tirol II 14 M. Hrebeniuk Seekirchen 15 L. Limani SC Wiener Neustadt 16 M. Martinov Siegendorf 17 D. Rotter SC Wiener Neustadt 18 F. Palic Kalsdorf 19 D. Brožík St. Martin i.M. 20 L. Tischler Grödig # PLAYER TEAM CARDS
1 M. Schmadl Swarovski Tirol II 2 P. Jani Parndorf 3 M. Kostić Anif 4 D. Stojicevic Anif 5 B. Poljanec Wolfsberg 6 R. Flandorfer Hellas Kagran
7 D. Lungu Kuchl 8 H. Küng Austria Lustenau II 9 J. Haider Telfs 10 P. Fink FC Egg 11 F. Tipotsch Swarovski Tirol II 12 D. Reiter Haitzendorf 13 K. Nitzlnader Swarovski Tirol II 14 M. Hrebeniuk Seekirchen 15 L. Limani SC Wiener Neustadt 16 M. Martinov Siegendorf 17 D. Rotter SC Wiener Neustadt 18 F. Palic Kalsdorf 19 D. Brožík St. Martin i.M. 20 L. Tischler Grödig How many teams (clubs) are in the Landesliga - Salzburg season 2023 in Austria?
In Austria, the Landesliga - Salzburg in season 2023 has 16 teams(clubs). The teams are as listed below.